RELACJE – Jacy są ludzie? Czego chcą? Czego potrzebują?

relacje

Relacje – Jacy są ludzie? Czego chcą? Czego potrzebują?

Dlaczego relacje są takie ważne? Dlatego, bo jedyną stałą rzeczą na świecie jest zmiana.relacje

To, co było dla nas dobre kiedyś, nie koniecznie musi sprawdzać się teraz. Np. Twój komputer za rok będzie przestarzały, a dziś może być najlepszy na rynku.

Modele komunikacji w sprzedaży również ulegają zmianom.

                             Jak było kiedyś?                          Jak jest teraz?

Relacje                        10%                                                  40%

Potrzeby                       20%                                                  30%

Produkt                        30%                                                  20%

Zamknięcie                 40%                                                  10%

Co to są relacje?

Relacje to w dzisiejszym świecie wszystko, reszta to są zbędne “śmiecie”, a zamknięcie spotkania, transakcji to tylko formalność. Relacje powstały poprzez wymianę komunikacji werbalnej i niewerbalnej, jednakże potrzebni są do tego ludzie. Trzeba pamiętać że człowiek to istota społeczna. A to oznacza że czy tego chcemy czy nie musimy współżyć i współpracować z innymi. Dzięki temu jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.

“Niemożliwe byłoby życie bez odzywania się do ludzi, bez serdeczności, bez radości.”

Najważniejsze jest rozpoznanie, kim jest klient, przyszły współpracownik czy partner/partnerka. Poszukaj odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę kręci ludzi, kim oni są, a potem dotarcie do niego będzie prostsze.

Zadaj sobie pytania: Jacy są ludzie? Czego chcą, czego potrzebują?relacje

Większość odpowie, że chce zdrowia, pieniędzy, domu, samochodu, rodziny.

TO NIE PRAWDA!

Dlaczego?

Ponieważ, jeżeli chcą zdrowia, to dlaczego palą i prowadzą niehigieniczny tryb życia oraz spożywają fast foody? Jeżeli by chcieli pieniędzy, to by oszczędzali, odkładaliby je do przysłowiowej skarpety. Chcą rodziny, ale nie byle jakiej, nie patologicznej. Dom na kredyt?

Tak więc do rzeczy, czego ludzie chcą?

CHCĄ CZUĆ SIĘ DOBRZE! 🙂

Palę, bo lubię. Jem niezdrowe jedzenie, bo lubię. Chcę mieć rodzinę, lecz taką, w której się spełnię i będę się realizować. Dom może być ciasny, mały, ale własny itp.

Kiedy robisz szkolenie, coaching w swoich grupach ludzie są dla Ciebie ważni, chcesz dobrze wypaść, być dobrze odebrany, ale 10000 razy ważniejszy Jesteś Ty sam dla Siebie.

Jesteś zorientowany na sobie. Zarówno kobiety jak mężczyźni chcą czuć się dobrze 🙂 z jedną różnicą, zupełnie ze względu na coś innego kobieta czuje się dobrze a mężczyzna na coś innego. Kluczowe może być poznanie, rozeznanie czego potrzebuje kobieta.

Dawno, dawno temu, w czasach jaskiniowców . . .

Wyobraź sobie oś czasu.                                                                             Time

I——————I——————I——————I——————I——————->>>

Życie na Ziemi istnieje od miliardów lat, jednakże ludzie pojawili się około miliona late temu i to wystarczyło, aby pewne rzeczy w sobie wykształcili. Po prostu sobie żyli, funkcjonowali i również jak my teraz miewali problemy oraz stres. Funkcjonowały następujące podziały: mężczyźni chodzili na niebezpieczne polowania i zdobywali jedzenie, bardzo często walczyli o życie z groźną zwierzyną. W wielu przypadkach nie wracali już do swoich jaskiń. Jedną z możliwości przeżycia, gdy napotkali groźnego lwa, było po prostu stanie w miejscu bez ruchu, były wtedy większe szanse na przeżycie. Kobiety w tym czasie zostawały w jaskiniach, również się bały, ponieważ wokół otaczała je dzika zwierzyna.

relacjeKobieta potrzebuje bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo daje jej miłość. Jeżeli jest bezpieczna i czuje się kochana to czuje się dobrze. Kiedy mężczyzna upoluje tygrysa i przynosi go do jaskini, to słyszy z ust kobiety: Kocham Cię! Dlaczego? Ponieważ one same tego chcą 🙂 Facet tego nie potrzebuje. Facet oczekuje uznania, wtedy czuje się dobrze.

Wydaje się, że odbiegamy od tematu, ale jeżeli mówimy o rozmowach sprzedażowych, to facet (przyszły partner biznesowy) potrzebuje uznania, a kobieta poszukuje uwagi.

Przytoczyłem krótką anegdotę o jaskiniowcach i o relacjach damsko  – męskich, ale ma to stanowić tylko przykład. Pamiętaj o tym, aby na każdym poziomie rozmowy i to nie tylko sprzedażowej dbać o odpowiedni poziom relacji, oczywiście jeśli chcesz osiągnąć sukces. 🙂