Wytyczanie celów a sukces

wytyczanie celów


Dlaczego wytyczanie celów jest takie ważne?

wytyczanie celów

Wytyczanie celów ma jedno zadanie, nakierować Ciebie na odpowiedni tor działania. To dlaczego jedni ludzie odnoszą większe sukcesy niż inni? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jedni wytyczają cele i dążą do ich realizacji, reszta zaś woli pozostać we własnej strefie komfortu czekając na cud.

Badania przeprowadzone w 1953 roku na studentach ostatniego roku Uniwersytetu Yale wykazały, że jedynie 3% absolwentów tej renomowanej uczelni miało jasno nakreślone cele. Po 20 latach zapytano wszystkie osoby biorące udział w badaniach o ich obecną sytuacje finansową. Okazało się, że osoby, które na początku kariery wyznaczyły sobie konkretne cele miały więcej pieniędzy niż pozostałe 97% razem wzięte!
Tylko jeden człowiek na trzydziestu jasno określa swoje cele na piśmie i planuje działania prowadzące do ich osiągnięcia. Jest to główna umiejętność pozwalająca odnosić sukcesy. Gdy już posiądziesz tę umiejętność, będziesz w stanie zaprogramować swój mózg na określony cel, będziesz automatycznie i podświadomie dążył do jego realizacji, a on będzie się do Ciebie zbliżał.

Od czego musimy zacząć wytyczanie celów?

Od wyjścia ze swojej strefy komfortu. Żyjąc w wygodzie stoimy w miejscu. Aby się rozwijać musimy robić rzeczy dla nas niewygodne, które sprawiają nam trudność. Jedynym sposobem aby wyrwać się ze strefy komfortu jest wyznaczanie celów stopniowo przewyższających to co już osiągnęliśmy.
Wytyczenie celu wyzwala pozytywną energię, daje poczucie celowości tego co robimy i prowadzi nas w kierunku celu.

wytyczanie celówSkoro wytyczanie celów przynosi tak wyśmienite rezultaty czemu wszyscy ludzie tego nie robią? Brian Tracy w „Psychologii Osiągnięć” wymienia cztery podstawowe powody, dla których ludzie nie wyznaczają na piśmie swoich celów:

1. Nie zdajemy sobie sprawy ze znaczenia celów– nikt w dzieciństwie nie uświadomił nam jak ważne jest wytyczanie celów. W naszych domach nie rozmawiało się na temat wyznaczania celów.
2. Nie wiemy jak to robić– nikt nie uczył nas tego w szkole, na studiach, w domu.
3. Strach przed odrzuceniem– gdy mówimy o naszych celach jesteśmy narażeni na krytykę negatywnie nastawionych do życia osób z najbliższego otoczenia. Dlatego jest jedna zasada- o celach rozmawiamy tylko i wyłącznie z ludźmi, którzy sami mają określone cele i motywują nas do działania. Nie mówimy o swoich celach przypadkowym osobom.
4. Strach przed niepowodzeniem– boimy się jak wiele możemy stracić. Strach nas paraliżuje i prowadzi do tego, że w ogóle boimy się podjąć działania. Zapominamy jednak, że każda z odnoszących sukcesy osób poniosła więcej porażek niż można to sobie wyobrazić. Każde niepowodzenie przybliża nas do osiągnięcia celu. Jeśli unikamy porażek, nigdy nie osiągniemy zwycięstwa. Musimy analizować swoje porażki i wyciągać z nich wnioski. Innymi słowy- uczmy się na błędach. Jak to ktoś kiedyś powiedział: „Sprytny człowiek uczy się na błędach innych. Mądry uczy się na swoich, a głupi nie uczy się wcale i wciąż popełnia te same błędy licząc na inny rezultat”

wytyczanie celów5 kluczy do wytyczania celów:

1. Twoje życie nie może się poprawić bez zmiany. Zmiana przeraża kiedy nie jest skierowana na cel. Aby to przezwyciężyć musimy się nauczyć panowania nad strachem. Przestajemy bać się zmiany kiedy wiemy, że zmierza ona do czegoś czego pragniemy.
2. Dziedzina doskonałości. Każdy z nas ma swoją dziedzinę doskonałości, w której jest szczególnie uzdolniony. Jeśli nie potrafisz dostrzec u Ciebie jakiś szczególnych umiejętności oznacza to tylko tyle, że jeszcze nie odnalazłeś swojej dziedziny. Zastanów się, o czym lubisz czytać? O czym lubisz mówić? Co Cię w życiu fascynuje? Dąż w  tej dziedzinie do perfekcji.
3. Diamentowe pole. Uświadom sobie, że każdy z nas ma metaforyczne diamentowe pole tuż pod swoimi stopami. Nie trzeba daleko szukać. Po prostu weź łopatę i zacznij kopać wykorzystując swoje największe talenty.
4. Znaczenie życiowej równowagi. Aby osiągnąć prawdziwy sukces musisz mieć zrównoważone cele. Nie mogą się one ograniczać tylko do pieniędzy. Każdy z nas powinien mieć trzy rodzaje celów: osobiste i rodzinne(najbardziej wpływające na jakość życia emocjonalnego). Druga dziedzina to cele pracy i kariery zawodowej. Trzecim, równie ważnym powinien być cel samodoskonalenia.

Twoje życie zaczyna być wspaniałe dopiero wtedy gdy skoncentrujesz się na swoim jednym, największym celu. Cel ten powinien być mierzalny i konkretny. Musi to być coś co możesz osiągnąć i powiedzieć do siebie: „Tak zrobiłem to!”.

Poniższe  ćwiczenie wytyczania celów ma nam pomóc wyłonić swój największy, ostateczny cel.
Autor proponuje aby przerabiać to ćwiczenie co miesiąc aż do czasu gdy będziesz w stanie odpowiadać bez namysłu na każde z pytań.
Im prędzej się tego nauczymy, tym szybciej dokonamy w życiu wielkich rzeczy!

wytyczanie celówNa odpowiedź na każde pytanie masz 30-60 sekund. Wypisz to co najszybciej przyjdzie Ci do głowy.

1. Pięć podstawowych wartości jakie masz w życiu. Jakie 5 rzeczy najbardziej w życiu cenisz? Na koniec uszereguj je wg wartości.
2. Trzy cele, które są teraz najważniejsze w Twoim życiu.
3. Co byś robił? Jak spędzał czas gdyby okazało się, że zostało Ci 6 miesięcy życia?
4. Co byś zrobił? Jak zmieniłbyś swoje życie gdybyś jutro wygrał na loterii milion dolarów?
5. Co zawsze chciałeś robić, ale bałeś się spróbować?
6. Jaka działalność daje Ci w życiu największe poczucie ważności?
7. O jakiej największej rzeczy ośmieliłbyś się pomyśleć gdybyś wiedział, że na pewno się uda?

„Cokolwiek napiszesz w odpowiedzi na to pytanie. O jakiejkolwiek największej rzeczy ośmieliłbyś się marzyć gdybyś wiedział, że na pewno się uda, możesz tym być, możesz to mieć albo to zrobić. Chodzi tylko o to jak bardzo tego pragniesz i czy chcesz zapłacić cenę”

Jestem pewien, że po przeczytaniu tego artykułu oraz wysłuchaniu 15 modułu “Psychologii Osiągnięć” każdy z nas jest o krok bliżej sukcesu i już szykuje się do wykonania kolejnego, decydującego kroku- wprowadzania tej wiedzy w życie i dążenia do perfekcji w jej praktycznym wykorzystaniu. Warto również skorzystać z mojego pierwszego wpisu o wytyczaniu celów tutaj.

Artykuł napisany na podstawie nagrania

5 kluczy do wytyczania celów” Briana Tracy